Migrace emailů do Office 365

11. červenec 2017 / 

Málokdy se stane, že do Office 365 přichází někdo, kdo email před tím nepoužíval nebo nepotřebuje historii původní komunikace. V dnešním článku se zaměříme na to, jak při přechodu do Office 365 zkopírovat emaily z původního emailového serveru.

 

E-maily dnes používá každý. Existuje spousta free emailových webů, které nabízejí různé úrovně služeb. Pokud vaše společnosti potřebuje všechny sjednotit, případně chcete víc než pouze emailové schránky (například by se vám hodilo i online úložiště dokumentů, jednotná firemní komunikace apod.), je tu možnost začít používat Office 365. Vhodné jsou licence Business, které nabízí tyto služby přes jednotné přihlašování. Pokud přitom nechcete přijít o původní emaily, je tu možnost je zkopírovat. Variant je hned několik:

 

  • Přes MS Outlook nebo nějakou podobnou klientskou aplikaci
  • Migračním nástrojem Office 365
  • Migračními nástroji třetích stran

V našem případě vám popíšeme postup migrace emailů přes migrační nástroj Office 365. 

Předpoklady pro migraci:

Migrovat původní emaily do Office 365 je poměrně jednoduchá záležitost. Je k tomu potřeba následující:

  • Administrátorský přístup do Office 365 portálu
  • Vytvořené uživatele v Office 365 a přiřazení potřebných licencí
  • Seznam uživatelských účtů a hesel k původním emailovým schránkám
  • Původní emailový systém musí podporovat připojení přes IMAP

 

Spuštění migrace:

Administrátor se přihlásí do administračního portálu Office 365 a v sekci Uživatelé klikne na položku Migrace dat. Zobrazí se mu stránka s výběrem předdefinovaných zdrojových služeb, kde vybere „Další zdroje emailů“.

Sluby

 

Po vybrání tohoto zdroje se zobrazí dialog, kde je potřeba zadat údaje o zdrojovém serveru a přihlašovací údaje administrátora.

nějaký text

V dalším kroku se objeví seznam uživatelů Office 365 a u každého z nich je potřeba zadat:

  • Zda jej budeme migrovat
  • Uživatelské jméno z původního systému
  • Původního heslo

 

Zadávání těchto údajů vypadá asi takto:

 

 Ve chvíli, kdy jsou veškeré údaje vyplněné, stačí kliknout na tlačítko „Start migration“. Od té doby bude v pravidelných intervalech probíhat vlastní kopírování dat.

Průběh migrace:

Takto nastavená migrace může nabývat různých stavů. Po první dávce, která zkopíruje aktuální stav, proběhne každý den nakopírování emailů, které ještě v Office 365 nejsou. Administrátor je o průběhu každodenní dávky informován emailem. Ve chvíli, kdy je nastaven tok emailů už do Office 365 (přepnutí MX záznamů), je možné (cca druhý den) z administrace Office 365 migraci vypnout. Staré emailové schránky můžete pak na původním místě zrušit.

 

Pokud migraci do Office 365 zvažujete a potřebujete více informací, na stránkách Microsoft naleznete podrobný popis.

 

Případně, pokud byste s touto migrací chtěli pomoct, obraťte se přímo na nás.

Pavel Brestovský

Programátor, konzultant, analytik

Doménou Pavla je především MS Dynamics 365, se kterým pracuje víc jak deset let. Na IT projektech umí zastat různých pozic jako programátor, konzultant nebo analytik. Velkou část své profesní kariéry spolupracuje se zákazníky na poli servisu. Není typickým programátorem schovaným za monitorem, ale rád komunikuje s lidmi. Kromě MS Dynamics 365, na který má řadu Microsoft certifikací, se zaměřuje na technologie MS.Net, MS SQL, Office365, C# a integrace mezi systémy. V posledních několika letech pracoval na velkých projektech pro významné české i zahraniční zákazníky z oborů jako bankovnictví, telekomunikace, realit nebo retail.

profil LinkedIn